Dostępność

Deklaracja dostępności strony internetowej

Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://bip.dpsprzepiorow.com

Data publikacji i aktualizacji

Data publikacji strony internetowej: 2023-03-16 Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-03-19

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono dnia: 2023-03-16

 Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt telefoniczny. Osobą do kontaktu jest Monika Susło, koordynator ds. zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu: 517883137

Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Informacje na temat procedury wnioskowo - skargowej

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich https: https://bip.brpo.gov.pl/pl  

Dane teleadresowe podmiotu publicznego:

Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie, Przepiórów 33A, 27-570 Iwaniska

Tel. 15 83 02 402 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Strona internetowa:  https://dpsprzepiorow.com/

Dostępność architektoniczna budynku  Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie

I. OTOCZENIE BUDYNKU

Dojazdy i dojścia  do budynku Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie  wykonane są z kostki brukowej. Budynek wokół ogrodzony jest siatką. Bramka wejściowa zamykana na klucz, przy bramce po prawej stronie znajduje się dzwonek z domofonem. Wokół budynku zapewniono drogę pożarową o utwardzonej nawierzchni. 

Budynek posiada przed głównym ogrodzeniem parking ogólnodostępny, na którym znajduje się miejsce wyznaczone i oznakowane przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. 

IMG 20230130 131602 

Fot. 1. Bramka wejściowa

IMG 20230130 082309

Fot. 2. Parking ogólnodostępny

 

II. WEJŚCIE DO BUDYNKU

Do budynku prowadzi 6 wejść: dwa wejścia od strony zaplecza kuchennego, od strony piwnicy, dwa wejścia od strony klatek schodowych oraz wejście główne, nad którym widnieje duży napis Dom Pomocy Społecznej w Przepiórowie. 

Do wejścia głównego prowadzą dwa zewnętrzne stopnie (schody). Obok stopni zewnętrznych przy wejściu głównym z prawej strony oraz przy wyjściu ewakuacyjnym z klatki schodowej usytuowany jest podjazd  przystosowany dla osób z ograniczeniami ruchowymi, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Podjazdy posiadają poręcze ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Drzwi główne do budynku  otwierają się przez pociągnięcie do siebie i są bezprogowe.  Drzwi są dwuskrzydłowe i mają szerokość po 96 cm,  wysokość  wynosi 210 cm. Przeszklone drzwi wejściowe dzielone są na wysokości  94 cm. 

IMG 20230130 082649

Fot. 3. Wejście główne do budynku

IMG 20230130 082735

Fot. 4. Podjazd dla osób z ograniczeniemi ruchowymi

IMG 20230130 082824

Fot. 5. Podjazd dla osób z ograniczeniami ruchowymi od strony klatki schodowej

 

III. WNĘTRZE BUDYNKU1. WINDA

Budynek Domu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Po wejściu do siedziby znajduje się komunikacja o wymiarach 310 cm x 208 cm, oddzielona od holu głównego budynku drzwiami, przez które może przejechać osoba poruszająca się na wózku. 

W budynku mieści się piwnica, parter i I piętro

Budynek wyposażony jest  w  dźwig osobowy o udźwigu 1000 kg/13 osób, usytuowany przy klatce schodowej na wprost drzwi wejściowych głównych. Winda umożliwia dostęp osobom poruszającym się na wózku do wszystkich  trzech kondygnacji. Przed wejściem do windy znajduje się przestrzeń manewrowa. Szerokość drzwi windy wynosi  90 cm.  Drzwi otwierają  się automatycznie. Winda zawiera panel sterujący dostosowany do osób niepełnosprawnych opatrzona w instrukcję użytkowania dźwigu osobowego. Winda dysponuje sygnalizacją świetlną  przyjazdu. Dźwig  wyposażony w system głośnomówiący  informujący o lokalizacji windy oraz przyciski BRAILA.  Na ścianie windy przeciwnej do drzwi wejściowych umieszczone jest lustro.

IMG 20230130 083552

Fot. 6 Wejście główne od strony komunikacji i holu

IMG 20230130 090526 IMG 20230130 090509

Fot. 7.  Dźwig osobowy

 

2. TOALETA OGÓLNODOSTĘPNA

W budynku na parterze znajduje się ogólnodostępna toaleta dostosowana do osób niepełnosprawnych. W toalecie zapewniony jest swobodny dostęp do muszli, umywalki z przedłużoną rączką. Drzwi w świetle ościeżnic mają szerokość 104 cm.

IMG 20230130 083505

Fot. 8. Toaleta dla osób niepełnosprawnych

3. KOMUNIKACJA POZIOMA

Korytarze o szerokości 180 cm umożliwiają komunikację i swobodne poruszanie się osób niepełnosprawnych. W ciągach komunikacyjnych znajdują się oznaczenia w postaci pasów kontrastowych oraz przymocowane do ściany poręcze.  W ramach jednej kondygnacji nie  występuje różnica poziomów. Materiały wykończeniowe posadzek mają właściwości antypoślizgowe. Światła korytarzy nie są  zajęte przez gabloty i inne sprzęty stanowiące ich umeblowanie. Drzwi wewnętrzne w świetle ościeżnic  mają szerokość 93 cm. W drzwiach nie ma progów. W budynku na parterze i pierwszym piętrze dostępne są łazienki dla osób niepełnosprawnych we wszystkich pokojach mieszkańców o szerokości ościeżnic 95 cm. Wszystkie pomieszczenia są ponumerowane i opisane nazwą pomieszczenia.

IMG 20230130 083437

Fot. 9. Korytarz na parterze

IMG 20230130 090649

Fot.10. Korytarz na piętrze

 

4. KOMUNIKACJA PIONOWA

W budynku znajdują się dwie klatki schodowe, którymi można dotrzeć do pierwszego piętra Kondygnacje połączone są schodami z barierkami. Szerokość schodów wynosi 160 cm. Schody mają odmienną fakturę od posadzek korytarzy i holu. Pierwszy i ostatni stopień klatki schodowej wyróżniony jest szarym kolorem płytki, odznaczającej się od pozostałych.   

IMG 20230130 090601 IMG 20230130 125802

Fot. 11. Klatka schodowa prowadząca na piętroorytarz na piętrze

 

W budynku znajdują się w widocznym miejscu oznaczenia wyjść ewakuacyjnych. 

Z budynku drzwi ewakuacyjne występują w następujących częściach:

  1. Dla piętra z każdej klatki schodowej wydzielonej pożarowo prowadzące bezpośrednio na zewnątrz budynku (dwa wyjścia ewakuacyjne dwuskrzydłowe),
  2. Na parterze z holu prowadzące z korytarza głównego, drzwi dwuskrzydłowe,
  3. Na parterze dla zaplecza kuchennego 2 szt. drzwi z korytarza i z pomieszczenia kuchni,
  4. Na parterze dla kotłowni oddzielne wejście,
  5. Dla podpiwniczenia oddzielne drzwi zewnętrzne.

Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W budynku nie ma pętli indukcyjne, nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a.

Nad wejściem do budynku nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

W przypadku niemożności dotarcia interesanta do właściwego pomieszczenia istnieje możliwość podejścia pracownika merytorycznego na parter i obsługi interesanta w dogodny dla niego sposób.

Aplikacje mobilne

Brak aplikacji.

 

 

 

Osoba odpowiedzialna

Autor: Paulina Lipiec
Odpowiada: Paulina Lipiec
Wytworzył: Paulina Lipiec